moment prosím

RozLEŤ se

13.12.2012  

CO JE TO LETS?

 
Každý z nás má něco, co může nabídnout ostatním. Máme spoustu talentů, které v současném uspořádání společnosti nemůžeme rozvíjet, protože jejich výstupy nejsou obchodovatelné na běžném trhu. Každý z nás má také spoustu potřeb, na jejichž naplnění už často z finančních důvodů rezignoval. Většina z nás chce být někomu užitečná, někam patřit, zažívat radost ze smysluplných vztahů.
 
Můžeme naplnit svoje potřeby děláním toho, co nás baví?
 
Ano, protože je tu LETS (Local Exchange Trading System) - místní systém výměnného obchodu.
 
 
Historie LETS

Pojem LETS uvedl do praxe v roce 1983 Michael Linton, který založil Comox Valley LET Systém v Britské Kolumbii v Kanadě. Systém byl založený jako doplněk ke státní měně, ne jako její náhrada. V tomto smyslu funguje dodnes, bez ohledu na to, že někteří jedinci dokážou využít LETS tak, že nepotřebují oficiální peníze. Cílem bylo vytvořit dobrovolný transparentní bezúročný systém, v kterém se uživatelům připisují anebo odepisují body na základě transakcí, které proběhnou mezi nimi a ostatními uživateli systému.

 

Srovnání systémů měn

Systém a důvěra v něj

Systém národní měny LETS jako systém doplňkové měny
Věříme, že dnes vydělané koruny budou např. v supermarketu akceptovány i za měsíc. Věříme, že kredit připsaný na můj virtuální účet za mnou poskytnutou službu, budu moci kdykoliv vyměnit za službu od někoho jiného.
Povinnost akceptovat českou korunu je dána zákonem. Nikdo nikoho k transakci nemůže donutit.
Věříme ve stabilitu anonymního systému postaveném na dluhu a nekonečném růstu produkce a populace. Věříme, že členové systém nevytunelují, tj. před případným odchodem ze systému vyrovnají svůj účet.
Důležité je si uvědomit, že v obou případech věříme v budoucí splnění závazků (členů) systému. Je jen na nás, věříme-li okruhu známých lidí používajích doplňkovou měnu resp. jejich vůli závazky vyrovnat, nebo věříme v to, že v případě hyperinflace národní měny nám budou bankovky k něčemu jinému než k lepení draků.
 

Vznik a hodnota měny

Systém národní měny LETS jako systém doplňkové měny
Národní měna vzniká jako dluh zatížený úrokem. Každá koruna v naší peněžence reprezentuje něčí úročený dluhvůči bance. Doplňková měna vzniká při každé transakci (vzájemným zápočtem). Nikdo nic neemituje a neexistuje úrok.
Nutnost Centrální banky řídit oběh měny a čelit inflaci a jiným negativním jevům. Každý si vytváří přesně tolik doplňkové měny, kolik potřebuje. Inflace zde není problém.(Pozn. 1)
Hodnota koruny je garantována státem. Věříme, že exponenciální růst(Pozn. 2) zadlužení jednotlivců i státu bude mít jen nepatrný vliv na hodnotu národní měny (v podobě dnešní relativně nízké inflace). Hodnota kreditu je odvozena od vůle členů systému jej od nás přijmout. Je tedy založena na vzájemné důvěře a dohodě členů.
Pozn. 1: V systému doplňkové měny není třeba vytvářet více měny, než přesně kolik je potřeba k transakci, neboť nemůžeme nikoho donutit, aby kredit akceptoval. Kredit nemá žádnou vnitřní hodnotu - je bezcenný - slouží pouze k popisu toho, zda komunitě dlužím, nebo komunita dluží mně. 

Pozn. 2: Není ani možné, aby zadlužení nerostlo exponenciálně, když si uvědomíme, že každý další úvěr (tedy emise peněz) je zatížen dalším úrokem.
 

Chování členů systému

Systém národní měny LETS jako systém doplňkové měny
Protože měna je uměle udržována jako nedostatková, téměř jediný model chování lidí je konkurence resp. boj. Protože je doplňkové měny dostatek (každý si vytvoří kolik potřebuje), je převládajícím modelem spolupráce a sdílení.
Snaha o maximalizaci profitu tj. koupit co nejlevněji a prodat co nejdráž. Snaha oceňovat přiměřeně našim očekáváním tj. nemá smysl službu naceňovat o moc jinak, než za kolik jsme srovnatelnou službu akceptovali od někoho jiného.
Snaha vydělávat a hromadit měnu. Snaha sdílet přebytky a dovednosti.
V tržním prostředí s národní měnou se snažíme maximalizovat profit, protože věříme, že korunu má smysl hromadit, šetřit na horší časy. Vycházíme totiž z premisy relativní neměnnosti její hodnoty v čase (v mezích nějaké „rozumné“ míry inflace).
V LETS nemá smysl měnu škudlit z jednoho prostého důvodu – nemůžeme nikoho donutit, aby námi nahromaděný kopec měny akceptoval. Nemá tudíž ani smysl „prodávat draze“, když měna nemá žádnou hodnotu.
 

Odpovědnost za závazky (Anonymita vs. Komunita)

Systém národní měny LETS jako systém doplňkové měny
Anonymita: nemusíte znát vlastníka supermarketu, abyste si spokojeně odvezli nákup. Založeno na komunitě důvěřujících si lidí, kteří mají co ostatním nabídnout, svoje produkty oceňují „přiměřeně“.
Stačí věřit státu, že pomocí soudu a exekuce z věřitele peníze dostane. Závazek komunitě není právně vymahatelný, ale existují kontrolní mechanismy na sociální bázi.

 

 
 
rozletse.cz/
FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz