moment prosím

Základní jurty

19.06.2022  

Tyto stránky provozuje Škola přírodního stavitelství, tedy neziskové sdružení Ekovesnice o.s. a Eko-osada o.z. jako zdroj informací, inspirace a podpora pro řemeslníky.

Kdysi jsme pomáhali lidem i lesním školkám, ale již po špatných zkušenostech Nenabízíme stavby na klíč, ani nevyrábíme jurty ani nestavíme na zakázku!


Škola přírodního stavitelství - nabízí vás naučit na jednodenních, víkendových kurzech nebo letních táborech jak si sami můžete postavit kvalitní dům nejen z přírodních materiálů, viz http://ekovesnice.cz/kalendar-akci 

 

Též k nám do Eko-osady můžete přijet zažít, vyzkoušet jak se v přírodním domě člověk cítí. Viz www.prirodniubytovani.cz

 

Možnost Slaměno-hliněného kruhového domu - Jurty na vyzkoušení:

Pokud přemýšlíte nad bydlením v slaměném, hliněném nebo kruhovém domě, nebo jurtě a chtěli by jste vědět jak se v takovém domě člověk cítí, jak takový dům funguje a jak se zde bydlí v létě nebo v zimě (rozhodně pobyt v takovém domě je něco jiného, než jen povídání o tom).

 

 

 

  • Odborné poradenství a konzultace - velké množství informací poskytujeme zdarma na našich webech. www.ekovesnice.czwww.slamenedomy.czwww.slamenejurty.czwww.terapia-tmou.sk,

     


     

     

    Osobní odbornou konzultaci s Petrem Skořepou v hodnotě 1000-1500kč/h na váš projekt je možné domluvit i u nás v Eko-osadě u Myjavy. Nebo i u vás na pozemku (nejlevnější je si naplánovat schůzku u vás až pojedu poblíž na nějaký seminář, dle kalendáře akcí) nebo přispět na náklady na dopravu a čas až k Vám většinou 12 Kč/km
  • Pro naše členy a podporovatele našeho spolku: Jednoduché a stručné otázky rádi zotpovíme po telefonu nebo emailu. Petr Skořepa rád stručně a upřímně poradí i po telefonu, ale nemá rád dlouho hlaveň mobilu u hlavy. Neočekávejte mazání medu kolem pusy a některé osoby až dráždí svou upřímnou selskou povahou. Když budete volat o radu, připravte si prosím stručné otázky bez zdvořilostní omáčky. 

 

 

 

 

 

 

 

Nebo je můžeme nazývat takéTRADIČNÍ MONGOLSKÉ JURTY jsou lehké, snadno rozebíratelné a tedy dobře stěhovatelné.

 

Vhodné například jako letní tábor, chata, netradiční stánek, čajovna, hlavní stan, meditační nebo společenský prostor na různé akce...

 

Jurty lze izolovat pro provoz v zimním období a vybavit zateplenou podlahou nebo izolačními okny... Je třeba brát na vědomí, že se jedná stále jen o větší stan.

 

Kdo se ještě rozhodujete zda Jurtu nebo Kruhový slaměnohliněný dům a nevíte jaká konstrukce stavba je pro vás nejvhodnější, tak jsem pro vás vypracoval takové porovnání 5ti různých konstrukcí, jejich popis, přednosti a nevýhody a orientační ceny k roku 2015.

 

Za poslední roky se nám rozrostly dotazy na životnost a tepelnou izolaci jurt v zimním a letním čase. Naše pojednání o jurtách (jsou ruzné varianty konstrukcí s vemi rozdílnými vlastnostmi) najdete v příloze i se srovnáním cen různých staveb.

 

 

 

Pojednání o Jurtách (i pro lesní školky) zde...

 

Ceník a srovnání je ke stažení zde...

 

Pokud hledáte spíše jurtu na bydlení, tak kvůli nízké životnosti plachty na celoroční provoz vyrábíme a doporučujeme raději slaměný kruhový domek (tak jak jsme my postavili pro naše bydlení a již i 2x stěhovali). Což je poté nesrovnatelně komfortnější a energeticky úspornější bydlení s životností několikanásobně překračující životnost plátna.

 

 

MONGOLSKÉ JURTY - konstrukce smrk

Průměr jurty

Prostor Výška stěn Samostatná plachta Konstrukce

Komplet

           
           
           
           
           
           


 

Materiál plachta na stěny a střechu - plachtovina 420g\m2 (u některých dodavatelů označovaná jako extra silná látka :-) pro celoroční používání. Materiál s vodoodpudivou a protiplísňovou úpravou.

 

My považujeme na jurtu tuto látku za slabou a proto normálně děláme šíjeme z ripstop BA+PES 500g, tedy je hustěji tkaná látka, které i déle vydrží, než se běžně používá u jiných dodavatelů jurt a stanů :-). Pozor na matení zákazníka - u vyšších gramáží (nad 500g/m2) již začíná býti zase problém s srážlivostí látky, což u jurty znamená, že se vám zmenší plachta a již se poté, v dalších letech nevejde na konstrukci :-).

 

 

Konstrukci dodáváme ze smrkového suchého dřeva a jelikož na dřevo přímo neprší, tak vydrží velmi dlouho, desítky let a při pravidelné údržbě může mít živostnost až stovky let... Pro ty jenž chtějí konstrukci z modřínového dřeva je příplatek +20% na konstrukci a je třeba počítat s možným vytékáním živice-smůly -což je vlastnost tohoto dřeva.

 

 

Pro jurty o velikosti nad 8 m je potřeba pevnější koruny se dřevěnými podpěrnými sloupy, což je součástí dodávky.

Nátěry provádíme ekologickými oleji a vosky, nebo bez povrchové úpravy.

 

  

 

Dveře plné dřevěné 80cm nebo 90cm, za ceny od 5000,- Kč. Možno i zaizolované.

 


Dveře francouzské neboli zároveň velká okna


     

Francouzské dveře 150cm na 210cm s izolačním pokoveným sklem
22.000 Kč (800 EUR)
 
Dodáváme v různých rozměrech a variantách, dle přání zákazníka.
 

Chcete-li mít v jurtě více světla, pak je možné do plachty všít okna z kvalitní PVC fólie libovolného tvaru a velikosti, cena je kolem 1000,- Kč za m2. (40 EUR)

 

Pokud nebudete často jurtu stěhovat, tak doporučujeme dřevěná izolační okna. Dřevěné okno jednoduché ploché pokovené izolační sklo Neotevíratelné 100x210cm. Cena: 11.000 Kč (440 EUR). Otevíratelné francouzské okno 100x210cm 18.000 Kč (550 EUR).
 
 
Filcová vlněná izolace a dřevěná podlaha

Jurtu lze tepelně izolovat několika způsoby. Tradičně se používá filcová izolace vyrobená z ovčí vlny. V základu nabízíme izolaci o síle 10 mm a váze 600-1300g/m2  kterou lze násobit.

Pro komfortnější obývání v zimním období nabízíme do našich podmínek vyrobené domy s provětrávanou mezerou a odolnou vnější krytinou. A daleko silnější izolace z vlny, slámy nebo konopí, tedy lze se poté dostávat na nízkoenergetický stěhovatelný domek. Tyto jurty najdete v sekci slaměné jurty a kruhové domy vhodné pro trvalé komfortní a stylové bydlení. Více je zde...

Výhody vlny jsou její přirozená schopnost vyrovnávat vlhkost v interiéru, je 100% biologicky odbouratelná izolace s tepelným odporem 0,30 m2 K/W, těžce vznítitelná (dle normy DIN 4102 - B1) a je ošetřena proti napadení moly.

Na zakrytí izolace doporučujeme lehké bavlněné plátno přírodní krémové barvy.

 

         
         
         
         

Pokud by jurta měla po delší dobu stát venku, pak ji doporučujeme postavit na dřevěnou podlahu Konstrukce by neměla stát dlouhodobě přímo na vlhké zemi, proto pro dlouhodobé stání nabízíme palubkové podlahy, které jsou postaveny na dřevěné konstrukci upevněné na kamenných patkách nebo zemních vrutech (pokud se stěhujete, tak po vás zůstanou jen malé díry v zemi. Podlahu můžeme tepelně izolovat. Umíme i rozebírací a stěhovatelné podlahy.

  

Pokud chcete mít jurtu stále prosvětlenou ze shora, pak Vám můžeme nabídnout kopuli 100-200cm z akrylátového skla (1 – 4 vrstvou), kterou lze otevírat z vnitřku jurty.   Kopule například jednovrstvá 100cm je za cenu 3500,- kč. Izolační 3 vrstvá 100cm už za cenu 9500,- Kč.

  


Termín dodání -  Doba dodání závisí na typu objednané jurty, příslušenství a ročním období, v němž je objednávka učiněna. Obecně platí, že od jara do podzimu je nejvíce práce a tedy delší lhůty.
Platba – Vždy požadujeme zálohu při objednání min. 50% z celkové ceny a zbytek při předání.
Pokud si přejete jurtu postavit na vašem pozemku, tak cena záleží dle velikosti, druhu jurty a vzdálenosti

 

 

Pojednání na konec o jedné malé firmě, která staví málo zato lépe... :-)

 

Zajímavé je, že ikdyž konkurece má jistě i stejně kvalitní látku jako my, tak ji většinou nepoužívají, zřejmě kvůli ceně? :-) a šijí ze stanoviny 420g\m2 (u některých dodavatelů označovaná jako extra silná látka :-)

 

My považujeme na jurtu tuto látku za slabou a proto normálně děláme šíjeme z ripstop BA+PES 500g, tedy je hustěji tkaná látka, které i déle vydrží, než se běžně používá u jiných dodavatelů jurt a stanů :-). Pozor na matení zákazníka - u vyšších gramáží (nad 500g/m2) již začíná býti zase problém s srážlivostí látky, což u jurty znamená, že se vám zmenší plachta a již se poté, v dalších letech nevejde na konstrukci :-).

 

Snažíme se, abychom vám nabídli nejvhodnější řešení pro vás, proto napiště na co stavbu chcete a co od ní očekáváte...

 

 

Pokud vás zajímají videa "Stavba Jurty" a rozebírání "Slaměné Jurty", tak je můžete shlednout zde...

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz