moment prosím

Výhody jurty

07.09.2010  
  1. Jednoduchá stavba
  2. Konstrukce pouze z přírodních materiálů
  3. Nízká energetická náročnost
  4. Snadná údržba
  5. Žádné základy - žádné stavební povolení


1) Kromě unimobuňky snad na světě neexistuje žádná jiná obyvatelná stavba tak snadná na zkonstruování, kterou by bylo možné postavit za pár dní, jen ve dvou lidech bez jeřábu, míchaček a jiných stavebních strojů, pouze za pomoci ručních nástrojů. Vše ostatní potřebné si můžete nechat vyrobit v každé stolařské či truhlářské dílně. Celou jurtu přiveze na určené místo jedno jediné nákladní auto.

2) Celá konstrukce jurty je prakticky výhradně složena s přírodních materiálů. Kostra jurty sestává z dřevěné podlahy, dřevěných příček a celé dřevené samonosné kostry. Tepelná izolace se provádí ze 100% vlny a izolace z vlny speciálního plemene alpských ovcí. Takže i tato část je zcela přírodní, nedráždí a při konstrukci se s ní dá pracovat holýma rukama. Další částí izolace je sláma svázaná do balíků a tím páde se z ní staví velmi jednoduše a samonosně. Všechno ostatní je z recyklovatelných materiálů, tudíž přírodu nezatěžujících a až na výjimky je životnost komponentů v řádech staletí a ne tisíciletí.

3) Celoročně obývané jurty jsou velmi kvalitně tepelně izolovány. Parametry izolace má jako nízkoenergetický dům (tzn. k vytápění nespotřebujete víc jak 5000 kWh ročně). Většina lidí si představuje, že v jurtách se nedá topit jinak než rozdělat oheň. Vytápět se ovšem dá dle požadavků člověka a samozřejmě nejlépe obnovitelnými zdroji. Jedním z nich je klasicky dřevo, ať už v jeho přirozeném stavu či v nějaké jeho úpravě. Například ve formě peletek a třeba i v kombinaci s jiným rostlinným materiálem. Je mnoho možností a kombinací topenišť. Od klasických kamen po krbová, lázeňská, kombinovaná až po kachlová či pec. Vše má své výhody a úskalí a záleží jen vždy na požadavcích budoucích obyvatel. A komín? Je možné ho vyvést stěnou i střechou a lze jej odizolovat od konstrukce i potahu a osadit jej lapačem jisker. Vytápění jurty stojí o mnoho méně, než vytápění moderního domu, jehož vytápěcí soustava vychází cenově od 50.000 do 300.000 Kč. Dovedete si zajisté přestavit vytápění jurty jen kamny a pořídit se toto vytápění dá od 5.000 až po 50.000 Kč. Což je oproti klasickému domu rozdíl. Obejde se totiž hlavně bez tohoto složitého systému rozvodu tepla. Topí se pomocí přirozené cirkulace teplého vzduchu. A navíc, kruhový obvod stavby působí nejlépe na energetickou bilanci a náročnost stavby. A je vlastně ideálním tvarem, k němuž též přispává mírně kónusová střecha. Rozvod tepla a jeho cirkulace tímto nejvíce efektivní.

4) Prakticky každý kus stavby lze velice jednoduše v případě poruchy vyměnit bez větších zásahů do celkové konstrukce. Veškeré komponently lze snadno sehnat a jejich výměna probíhá prakticky bez znečištění, s minimálními náklady a minimálním nářadím. A hlavně jak již bylo řečeno, životnost komponent je opravdu vysoká.

5) Asi největší výhodou při stavbě jurty je to, že jurta nevyžaduje žádné hluboké základy, jak to bývá u stavby normálního domu. Postačí jen rovný zpevněný povrch izolovaný od vody. A pokud chcete jurtu využívat po celý rok k bydlení, pak jsou také vhodné výkopy pro kanalizaci, vodu a elektřinu, ale i to se dá řešit alternativním způsobem. Záleží jen na pohodlnosti a nebo naopak na přizpůsobivosti obyvatel.

Dále odpadají také problémy s odvozem zeminy, s přípravou betonové směsi, což souvisí také s neustálým zásobováním náklaďáky, nemluvě o pracovní síle, která s prací nikam nepospíchá a po měsíci máte na tom samém místě teprve opět rovnou zem. To vše stojí i nějakou energii, nějaký materiál a čas a tedy i spoustu peněz navíc.

Při představě, že se v domě budou provádět rekonstrukce se většině lidem ježí vlasy na hlavě. Znamená to totiž sekání a bourání zdí, zaprášený a zaneřáděný byt s nutností pořádného úklidu. U jurty tomu tak určitě není.

A to nejlepší? Skoro se vyhnete byrokratickým pochůzkám a vyjednáváním s architekty, které zaberou opravdu nemálo času. Ale určité věci vůči stavebnímu úřadu splnit budete muset splnit. Ale o tom jindy a v jiné části tohoto webu.

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz