moment prosím

Konstrukce jurt

05.09.2010  

 

Dřevěná konstrukce

Pro výrobu základní nosné konstrukce používáme převážně smrkové popřípadě modřínové dřevo. Konstrukci lze ovšem vyrobit i z jiného dřeva. Například z buku či dubu se vyrábí koruna, zárubně dveří a oken. Veškeré dřevo pochází z místních lesů a pro náročnější uživatele se používá výběrový bezsukový materiál.

 

Plachta

Na výrobu plachty je použita osvědčená impregnovaná plachtovina z kombinované tkaniny (přírodní bavlna, nebo bavlna a odolný polyester) - gramáž 410g/m2 - přírodní krémové barvy. Samozřejmá je též fungicidní a hydrofobní úprava. Možná je taktéž úprava \"nehořlavá\". V případě zájmu je možné plachtu ušít z jakéhokoli jiného materiálu, jiné gramáže i jiné barvy. Na kruhové domy používáme jako střešní krytinu TPO folii (ekologičtější náhrada za PVC) u které výrobce zaručuje životnost na přímém slunci přes 35let.

 

Izolace

Jurtu lze samozřejmě obývat také v zimním období, potom je však potřeba stan tepelně izolovat. Tradičně se používá plsťová/filcová izolace vyrobená z ovčí vlny. Nabízíme izolaci ze 100% ovčí vlny o síle 10 mm a váze 900g/m2 - hnědošedé barvy.

a) Filc je izolace o síle 10 mm a váze 900g/m2 - hnědošedé barvy - ošetřena proti napadení moly, - má přirozenou schopnost vyrovnávat vlhkost, - 100% biologicky odbouratelná, - těžce vznítitelná (dle normy DIN 4102 - B1), - tepelný odpor 0,30 m2 K/W. Je možné použít i jiné gramáže, tloušťky či barvy.

b) Fleece který se vyrábí z prané ovčí vlny. Výsledný produkt je ekologicky nezávadný výrobek ve formě měkké desky s kolmým vláknem. Vlákno je navíc ošetřeno zdravotně nezávadnými přísadami, které:

- zajišťují odolnost proti hmyzu, molům, plísním,
- současně zvyšují jeho požární odolnost.

Vyznačuje především následujícími vlastnostmi:

- dobrá tepelně izolační schopnost
  ( ?D v rozmezí 0,038-0,05 W/mK),
- stabilizace vlhkosti v interiéru
  (vysoká sorpční vlhkost, asi 30% hmotnosti),
- adsorpce škodlivých látek
  (formaldehydy, ozon aj.),
- úplná zdravotní nezávadnost,
- snadná a bezpečná montáž,
- trvalá pružnost
  (výhodné pro výplňové izolace obtížně přístupných dutin).

Pro zvlášť náročné zákazníky nabízíme nestrojově vyráběnou izolaci z vlny alpských ovcí, která je nepromokavá a tudíž plní funkci izolační i ochranou. Garance nepromokavosti 4 roky.

c) Slaměná izolace ve formě stlačených balíků s objemovou hmotností nad 70 kg/m3 izoluje téměř stejně jako jiné dobré izolační materiály, obvykle udávaný materiálový koeficient slámy je ? = 0,044 W/(m.K). To je dáno tím, že většinu objemu tvoří vzduch, který je rozdělen na malé komůrky, čímž je znemožněn zářivý tok energie na vzdálenosti přes jeden milimetr, a také je velmi potlačeno proudění vzduchu. Tepelná vodivost vzduchu je malá a ani tepelná vodivost vláken není vysoká, ty navíc tvoří jen malou část objemu. Hlavní její výhodou je cena; její výborná izolační vlastnost, která je dána pak jejím možným použitým objemem; a také její do jisté míry samonosnost.

 

Barva nátěru konstrukce

Barva a druh nátěru závisí vždy na přání zákazníka. Standardně používáme přírodní, ekologické barvy, oleje a vosky. Bližší informace a přehled odstínů připravujeme.

 

Podlaha

Pokud by jurta měla po delší dobu stát venku, pak ji doporučujeme postavit na dřevěnou podlahu (konstrukce jurty nesmí stát dlouhodobě přímo na vlhké zemi!). Nabízíme dřevěné podlahy pro velikosti jurt 4,5 - 6 - 7 - 8 - 11 m. Palubkové (síla palubek je 19 nebo 27 mm) podlahy jsou postaveny na dřevěné konstrukci upevněné na zemních vrutech Krinner nebo žulových patkách, lze je postavit i ve svahu. Podlahu lze tepelně izolovat. V případě nutnosti je možné podlahu rozebrat a přemístit, ale primárně je určena k stálé instalaci. Pro bližší informace nás, prosím, kontaktujte.

 

Kamna

Jurtu lze vybavit kamny dle aktuální nabídky.

 

Okna

Máte-li zájem mít v jurtě více světla, pak je možné do plachty všít okna libovolného tvaru i velikosti. Okna jsou vyrobena z kvalitní PVC fólie a lze je snadno zaclonit plátěnou vnější roletou. Pro náročnější nabízíme dřevěná izolační francouzská okna. Pokud chcete mít jurtu stále prosvětlenou, pak Vám můžeme nabídnout střešní kopuli z akrylátového skla (izolační 1 - 4 vrstvou) posazenou na koruně jurty, průměry 40 - 180 cm. Kopuli lze snadno otevírat z vnitřku jurty.

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz