moment prosím

Přednáška Pravda o Jurtách a prohlídka českého vylepšení

24.05.2019místo konání: Tišnov nad Brnem

Jurty - téma nejen pro lesní školky. Odpolední prohlídka Experimentální vylepšené Jurty. Můžeme ji nazvat třeba „Česká jurta“, jelikož byla navržena a postavena jako 1. svého druhu v Čechách.

Za poslední roky se v naší Škole přírodního stavitelství rozrostly dotazy na životnost a tepelnou izolaci jurt. Tím, že jsme udělali osvětu slaměným jurtám pro komfortní bydlení v přírodě, začali se množit i zájemci o postavení něčeho podobného, ale levného plátěného mongolského stanu. Má to však svá úskalí, není to tak jednoduché a jednoznačné, jako koupit rohlík.

 

 

Klasické mongolské plátěné Jurty vypadají levně, ale mají v našich podmínkách malou životnost, proto jsou vlastně drahé, hořlavé, v létě je v nich opravdu horko a v zimě, aby se vytopili spotřebují dost energie. Nejsou určeny na stále stání v našem vlhkém prostředí! Plesnivý plachty, které se musí často impregnovat a i přes to vydrží jen pár let a začnou protékat ať vám prodejci tvrdí cokoli. Již po 5-8 letech je potřeba objednávat nové plachty, které se navíc těžko recyklují a musí se vyhodit...

Samozřejmě existují i otužilý spokojení trvalý obyvatelé jurt, potulné čajovny a letní akce, jenž ocení lehkou stěhovatelnost. Též existují způsoby vylepšení.

Nejen lesní školky využívají kruhové stany, plátěné jurty na své trvalé zázemí. Berou si na to pracně dotace, granty a po pár letech tento konzumní způsob musí opakovat a opět někde prosit o peníze.

 

Proto jsme před lety navrhli a postavili vylepšenou „českou jurtu“ do našeho prostředí s mnohem lepší životností a komfortem při zachování výhody stěhování a odolnosti na vítr u kruhového stanu. Nyní už máme zkušenosti z používání, více na konci…

 

Pochopitelně v přehršle informací, kde každý říká něco jiné, je těžko vyznati se. Ale snad pocit a logika pomůže.

 

 

Cíl je usnadnit vám rozhodování. Zda mongolský plátěný drahý zateplený stan s malou životností ? Nebo raději vylepšená česká celoroční jurta - vynález s úplně jiným komfortem a životností a nebo stavebnici mobilního domu.

 

Vhodné pro lesní školky, jenž zvažují koupí jurty, aby věděli do čeho jdou. Též vhodné pro nadšence a zájemce o jurty. Nebo i firmy a řemeslníky, kteří mají zájem podobné jurty vyrábět. Nejsme firma a žádné jurty ani jiné zboží nedodáváme, kromě případné spolupráce při vytvoření projektu s návodem, proto neočekávejte žádné reklamní pozlátka a mazámi medu kolem pusy.

Mluvím přímo k věci bez omáček a zdvořilostí. Předávám vlastní zkušenost získanou na mnoha netradičních stavbách, včetně několika různých plátěných jurt, použitých materiálů a kruhových slaměno hliněných a jiných domů.

Pro zájemce navazuje v sobotu seminář v Brně "Kde domov můj" a v neděli "Přírodní stavitelství". Je možné pak přespat ve vlastním spacáku v Lipce. Tedy po přednášce jet se mnou.

 

Seminár povedie: Petr Skořepa

Nemám odborné stavebné vzdelanie a nemažem med okolo úst. Všetko sám skúšam na vlastnej koži, preto rozprávam skôr z praxe s logikou, humorom a rýpavým nadhľadom. Môj priamy prístup niekoho dráždi. Nemusíte so mnou vo všetkom súhlasiť, o to mi ani nejde, napriek tomu môžete využiť typy a zlepšovacie návrhy, ktoré výrazne šetria prírodu, prácu a vašu peňaženku ... 
Či ide o "klasiku" alebo "eko".

Navrhol a postavil som už niekoľko zaujímavých domov a celú Eko-osadu za minimum peňazí a po 10tich rokoch experimentov som prišiel na to, že ide o to nájsť tú správnu rovnováhu a vybrať to najlepšie z každého.

U nás v ekoosadě můžete například vidět a vyzkoušet osvědčený nízkoenergetický kruhový slaměno hliněný dům www.prirodniubytovani.cz. Měli jsme i plátěné jurty, ale lidé je neradi používali a tak jsme všechny prodali a věnovali se roky spíše stěhovatelným slaměným jurtám, což je více dům než jurta. Tedy je hůře stěhovatelná, úřady už se na ně dívají jako na domy a jsou drahé. Vše má své výhody a nevýhody, záleži na co chcete objekt používat. Proto jsem přemýšlel jak spojit výhody obou.

Jak vyrobit lepší jurtu jako levný dům? A tak vznikla:

 

Experimentální vylepšená Jurta nejen pro lesní školky:

 

Stěny jsou stále z plátna pro zachování dobré stěhovatelnosti jurty. Množství tepelné izolace může být 10-30cm (oproti 1cm v běžných jurtách). Zevnitř vypadá stále jako mongolská plátěná jurta a zvenčí též, jen s bílou střechou s přesahem. Pro zlepšení komfortu jsou z vnitřní strany ještě precizně přelepeny AirStop folie proti profouknutí po celé stavbě. Netěsnosti obálky jsou příčinou rychlého ochlazování nebo přehřívání klasické jurty. Ať fouká nebo ne, komínovým fyzikálním efektem přicházíte v jakékoli děravé stavbě o většinu tepla.

 

Cena celé stavby vzrostla zhruba o 30-50%, oproti plátěné jurtě, ale užitná hodnota stavby vzrostla na několikanásobek. Stále se jedná o mobilní stavbu, stále vypadá jako jurta, jen má střechu s přesahem tak, aby nepršelo na stěny. To znamená, že voda nestéká po stěnách, oknech a dveřích jako u běžné jurty, což radikálně zvyšuje jejich životnost a netvoří se žádné plísně! Navíc přesah střechy v létě stíní proti silnému sluníčku a stavba se nemusí a to i díky provětrávané mezeře a dobré tepelné izolaci přehřívat.

 

Zkušenosti po 3 letech intenzivního používání jurty lesní školkou:

Zatím jsme si nevšimli plesnivění plachty. Dle mého názoru drží dobře. Minulou zimu se nám do jurty dostala myš přes dýhu (či jak se to nazývá) u horního okna (světlíku) - tzn. byla mezi plachtami a prokousala se tou dýhou dovnitř. Bývalý průvodce to opravil, letos jsme zatím bez myší. Zřejmě i kvůli tomu, že je jurta postavena na zemních vrutech. Profukování neregistrujeme, zřejmě díky foliím pod plachtou.

 

Topení: v zimních měsících se těžko udržuje stabilní komfortní teplota. Důvodem je to, že prostor jurty je od 16 hod zavřený, nikdo v něm není, takže do rána je tam zase teplota dost podobná teplotě venku (ráno jsou tam průvodci a děti v bundách a čepicích). Pak se vytopí docela snadno a když odchází školka na 2 - 3 hodinovou výpravu, tak také díky briketám a kamnům je tam pořád dostatečné teplo (až vedro), odpoledne pak je tam už vedro i při minimálním topení, což je ale dosti dáno (dle mého názor) přítomností cca 20 dětí a 3 dospělých a slušným zateplením.

 

Jaro a podzim - je těžké vyladit správnou teplotu - topení, tak aby tam nebylo jak v sauně.

Shrnuli pocitovou teplotu (zima, jaro, podzim) - tak já tam zažívám vždy takové extrémy - ráno zima, v poledne už vedro až do konce provozu školky. Mezitím nikdo není v jurtě od cca 10 do 13 hod.

 

Léto - velmi málo se využívá - většinu času školka tráví venku (mnohdy tam ani za celý den nevkročí). V jurtě ale bývá často chladněji než venku, takže jako ochlazovna dobrý (dle mého ale dosti dáno částečným zastíněním okolními stromy).;)

 

Za dřevo - brikety platíme cca 5000 Kč/ročně, do toho ale nepočítám podpal a dřevo, které získáváme darem od jinud a které si s pomocí rodičů chystáme na zimu. Zároveň připomínám, že se jedná jen o topení od 8 do  (max) 16 hod od pondělí do pátku. Takže není započítána noc, ani víkendy.

 

Adéla Nešporová - koordinátorka Lesního rodinného klubu na Tišnovsku
 
nesporova.adela@gmail.com,  tel: 00420 607088593

 

 

 

 

O seminářích napsali:

Ahoj Petře,

Nechci zatěžovat zbytečnými řečmi, jen shrnout za sebe brněnský seminář: 5 let na stavební fakultě mi nedalo víc než víkendový seminář, který jsem právě absolvovala. Bez přehánění. Díky.

Z Brna zdraví Vlaďka Janáčková

 

Další reference najdete zde... . A články, diskuse a fotky z našich již mnoha předchozích seminářů najdete zde na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku...
 
Místo konání je: 

Lesní rodinný klub na Tišnovsku (asi 20km nad Brnem)

Zázemí: jurta v zahradě v Lomničce, č.p. 101, http://lesniklub.tisnovsko.eu

odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/1rSJx

 

 

Aktuální dopravní spojení můžete získat zde: idos.cz

SPOLUJÍZDU si prosím domlouvejte sami zde: http://www.ekovesnice.cz/473-spolujizda.html

 

Začínáme v 16 00 prohlídkou jurty.
 

 

 

Instrukce k akci:

CENA

Doporučený příspěvek
(aktuální sbírka je na www.Živé
Ekomuzeum.cz)

500,-Kč  (20EUR)

 

Sleva pro Lesní školky je 20%, sleva pro členy spolku Ekovesnice z.s., kteří mají uhrazené členské je na místě 250kč/10EUR. Výhody členství a jak se stát členem je zde v sekci o nás. Jinak stručně - stačí v přihlášce zaškrtnout jen "chci se stat členem" a poslat stále stejnou zálohu (kterou pak bereme jako členské) na kurz a je to, a hned máte slevu i na tento kurz.
 
Vážíme si vaší práce a proto je možné se u nás i předem směnit prací nebo dary. Seznam, co poptáváme je zde...
 
Co sebou
Každému asi týden před seminářem posíláme připomenutí. Pokud neuvidíte e-mail v Doručené poště 5 dnů před konáním, podívejte se do složky Nevyžádaná pošta. Pokud ho tam najdete, označte e-mail jako "Toto není SPAM".
 
Určitě je dobré si vzít něco na sezení pod sebe, deku, polštářek, karimatku, přezůvky, svačinu, psací potřeby.
 
Z kapacitních důvodů není možné s sebou brát rodinné příslušníky ani jiné lidi neúčastnící se kurzu. Pokud chcete vzít nějaké své mazlíčky, tak to oznamte předem!
Ubytování
Na tomto bohužel    NEPOSKYTUJEME
Strava

Na tomto bohužel    NEPOSKYTUJEME.

 
Příspěvek

 

Pro rezervaci místa nám prosím pošlete zálohu 500 kč (20EUR) na:

 

Pro platby v CZK: 2200288853/2010
Pro platby v EUR: IBAN:
SK9183300000002501619919

Pro platby ze zahraničí (tedy mimo SK a CZ) je účet veden na Eko-osada o.z., u Fio banka Trnava, Hlavná 25, 917 01, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX

 

Jako variabilní symbol uveďte VS, který vám přijde na email po odeslání přihlášky. Děkujeme.

Záloha je nevratná a při neúčasti bude použita na výdaje. V případě nemoci nebo jiného závažného důvodu jsme vděčni za včasné informování a přesuneme vás na jiný termín. Zbylé příspěvky na místě.

Pořádá občanské sdružení Ekovesnice z.s. a Eko-osada o.z.

 

Přihlásit se můžete zde:    ZDE...

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku není možno přidávat komentáře.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz