moment prosím

Celoročně obyvatelná jurta v Senci na slovensku

21.09.2014  

Před vánoci byla dostavěna celoročně obyvatelná jurta v Senci na Slovensku. Tato stavba je typem spíše montovaného domku na principech konstrukce jurty. Takovéto obydlí pak tímto navíc dostává i několik dalších přívlastků a těma jsou: ekologický, nízkoenergetický, přírodní, nízkonákladový, rozebíratelný a pravděpodobně by se našli i další atributy.
 

S přípravou se začalo v srpnu. Byla vyrobena konstrukce jurty, ušity plachty a připraven panelový systém podlahy a vnitřních příček a tento celý základ jurty byl přestěhován na větším přívěsu za větším osobákem na Slovensko!

Tam již byly pořízeny z místních zdrojů slaměné balíky. Ano sláma. Ta se totiž stává dominantou a výrazným prvkem u této jurty. Sláma není jen nějakým dekorativním prvkem, ale převládajícím a nejvýznamnějším izolantem celého obydlí. Druhým hlavním zdrojem izolace se stává v této konstrukci ovčí vlna, která byla taktéž pořízena z místní provenience. Až bude mít jurta své místo, tak přijde na slámu omítka (hliněná nebo vápenná). Samozřejmě lze postavit stejný kruhový (nebo jiných tvarů) domek jako stěhovatelnou nebo stálou dřevostavbu.

Se stavbou následně přijelo pomoct deset skvělých lidí a práce se tak stala zábavnější. Trvala v průměru pak jen necelých 14 dní. Následně nastala fáze drobných úprav na vybavení a doladění interiéru a napojení na zdroj vody a elektřiny. Toto vše si již obstarával majitel domku, kterým je sám Petr Skořepa, který je hlavním aktérem celého projektu.

Jurta je prostorná 50 m2, má i mezanin a je vybavená koupelnou, kuchyní a zateplena 25-30 cm ovčí vlny. Její stěny jsou ještě izolovány slaměnými balíky. A kdo tuto báječnou stavbu bude obývat? No přece sám "projektant" Petr Skořepa se svou ženou Zuzkou a synem Vítkem.

 

Přijela se na nás podívat dokonce i Česká Televize, která vytvořila dokument o stavbě a ten se již odvysílal na ČT1 22.12.2009 v pořadu Chalupa je hra. Pořad je zde… a galerie fotek ze stavby je zde…

 

Již v této stavbě žijeme s rodinkou rok a musím říci, že zima byla parádní, stále jsme tu měli kolem 22-24st., přes noc teplota v mrazech klesne třeba na 16st.. Jedině v létě se stavba přehřívá přes kopuli a špatně natočená okna. Což se vyřeší až se bude stavba stěhovat.

 

Výroba podobného domku, což je velikostně prostorný byt 50m2 od nás vyjde jako stavebnice zhruba na 450tis. Kč a při stavbě na klíč komplet s vybavením na cenu kolem 850tis..

Menší kruhovou dřevostavbu 25m2 prodáváme jako hrubou stavbu za 250tis. a komplet jako vybavený malý byt s patrem (35m2) za cenu kolem 450tis., více je zde...

 

 

Nyní je jurta prestehovana do Býlých Karpat na kopanice a zde umožňujeme jurtu k vyzkoušení na pronájem, více info je zde...

 

 

FOTOGALERIE

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 slamenejurty.cz